Kiedy przedawnia się roszczenie o odszkodowanie?
Co to jest przedawnienie roszczeń?
Przedawnienie roszczeń w najprostszym ujęciu można nazwać „terminem ważności odszkodowania”. W ujęciu prawnym termin przedawnienia roszczeń określa się jako wyłączenie możliwości dochodzenia odszkodowania po upływie określonego terminu.
Dwudziestoletni termin przedawnienia.
Kodeksy cywilny w zakresie roszczeń o zadośćuczynienie i odszkodowanie jako najdłuższy możliwy termin przedawnienia przewiduje okres dwudziestu lat od kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie bądź osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Niemniej nie każda sprawa o odszkodowanie będzie się przedawniać po tak długim czasie.
Warunkiem tak długiego okresu możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych jest zakwalifikowanie czynu sprawcy zdarzenia jako przestępstwa. Zatem z dwudziestoletnim okresem przedawnienia będziemy mieć do czynienia w sytuacji, gdy sprawca wypadku (komunikacyjnego, w rolnictwie, wypadku przy pracy czy zdarzenia medycznego) zostanie uznany winnym zarzucanych mu czynów wyrokiem sądowym, a także w sytuacji, gdy postępowanie karne zakończy się umorzeniem postępowania wobec śmierci sprawcy lub wobec niewykrycia sprawcy. W praktyce z takimi sytuacjami będziemy mieć do czynienia, gdy uszczerbek na zdrowiu doznany przez poszkodowanego będzie rozległy, skutkujący naruszeniem naruszeniem czynności narządu ciała na okres powyżej siedmiu dni, a także w przypadku spraw ze skutkiem śmiertelnym.
Trzyletni okres przedawnienia roszczeń.
Podstawowym terminem przedawnienia roszczeń odszkodowawczych jest okres trzech lat od kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie bądź osobie zobowiązanej do jej naprawienia. W każdej sytuacji, gdy sprawca wypadku został ukarany mandatem karnym bądź spisano wyłącznie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, termin na dochodzenie zadośćuczynienia i odszkodowania będzie właśnie trzyletni. Stosunkowo większość spraw odszkodowawczych przedawnia się z upływem lat trzech. Co do zasady, z upływem tego terminu przedawniać się będzie znaczna większość wypadków przy pracy, wypadków w rolnictwie, zdarzeń medycznych czy spraw likwidowanych z polis o.c. zarządcy drogi, chodnika, itp. Termin ten jest również podstawowym terminem przedawnienia roszczeń z polis NW, ubezpieczeń na życie i podobnych.
Roczny okres przedawnienia.
Kodeks cywilny przewiduje również krótszy okres przedawnienia niż trzy lata, niemniej odnosi się on wyłącznie do roszczeń o odszkodowanie z tytułu opóźnionego lotu.
Czy można przerwać bieg przedawnienia roszczeń?
Istnieją okoliczności, które powodują tzw. przerwanie biegu przedawnienia, tj. powoduje, że termin przedawnienia roszczenia o odszkodowanie biegnie na nowo. Wśród takich okoliczności można wymienić zawezwanie zobowiązanego do spełnienia świadczenia do próby ugodowej czy skuteczne wniesienie pozwu. Ważne! Stosowanie do treści art. 819 § 4 k.c., bieg przedawnienia roszczeń o świadczenie przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. W takich przypadkach bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.